Jste zde

Domů » Řecké ostrovy

Syros

Ostrov Syros, 2. část

Část ostrova Syros

Některé archeologické nálezy poukazují na osídlení ostrova Syros již v době neolitu, nejstarší objevené osady pocházejí z doby bronzové. V Chalandriani byl objeven velký hřbitov s 600 hroby, na severovýchodním pobřeží ostrova se nachází pevnost Kastri.

Město Ermoupoli vzniklo kolem roku 1821 jako výsledek řeckého povstání proti turecké nadvládě a následném útěku mnoha Řeků z Chiosu a dalších ostrovů. Jméno pochází od řeckého boha Herma (patrona obchodníků a zlodějů), a znamená "Město Hermese". Dnes je administrativním sídlem oblasti Jižní Egeis v Egejském moři.

Ostrov Syros, 1. část

Ermoupoli

Syros (také Syra nebo Siros) je řecký ostrov souostroví Kyklady. Nachází se téměř v jeho středu, má rozlohu téměř 84 km² a žije zde kolem 25 tisíc obyvatel. V 8. století př.n.l. obsadili ostrov Féničané, který mu dali také jeho název, což v překladu zhruba znamená "Skalnatý". Hlavním místem je od roku 1833 Ermoupoli, které je také sídlem prefektury Kyklady. K ostrovu patří také neobydlený ostrůvek Gyaros, který leží několik kilometrů severozápadně od severního cípu.